23 maja 2014

s e n s ( - oryka)

Każdej mamie najbardziej zależy na prawidłowym rozwoju i w rezultacie szczęściu jej dziecka. Trudno się temu dziwić, ba! to zwyczajnie niemożliwe!, dlatego postanowiliśmy zwrócić uwagę na bardzo ważną, a jednocześnie ciekawą kwestię - integrację sensoryczną.

Czym jest integracja sensoryczna?

Jest to zdolność każdego z nas, także i przede wszystkim! - małego dziecka do odczuwania i przetwarzania, czyli rozumienia i prawidłowego organizowania informacji, których dostarczają mu zmysły. Zarówno z otoczenia, jak i własnego organizmu. Brzmi groźnie? Bez obaw! Integracja sensoryczna pomaga uporządkować i złożyć w całość bodźce wysyłane pojedynczo w pełne funkcje mózgu.

Co zyskujemy, zwracając uwagę na integrację sensoryczną?

Dzięki niej do otoczenia dopasowuje się motoryka ciała, dziecięcy umysł w sposób łatwy przyswaja większą ilość informacji. Gdy funkcje mózgu są zrównoważone, te "dobre", czyli prawidłowe i przede wszystkim zdrowe (!) zachowania dzieci pojawiają się w sposób naturalny. Co więcej, w przyszłości owocuje to zdolnością do nauki i dobrą samooceną, a także ma wpływ na ogólny rozwój.

Podsumowując, integracja sensoryczna zapobiega problemom z: rejestrowaniem (dziecko odpowiednio reaguje na ruch i dotyk, nie bywa letargiczne), modulacją (dziecko nie staje się nadmiernie aktywne, ale nie podchodzi też pasywnie do życia), a także integracją (dziecko ma dobrą świadomość własnego ciała i koordynację ruchową).

W trosce o dzieci firma Mulliculli przygotowała szmatki oraz maty sensoryczne. Ich kolorowe metki (label) i tasiemki pomagają uaktywnić to, co najważniejsze, czyli wspomniane wcześniej zmysły - wzroku i dotyku. Są interesujące dla maluszka ze względu na zróżnicowane wielkości i sposoby wykończenia powierzchni. Ponadto szmatka przynosi ulgę, kiedy rosną ząbki, a jej miękka strona pozwoli maluszkowi przytulić się i zasnąć, np. w podróży.

Prosty i wygodny sposób, by zadbać o prawidłowy rozwój naszego dziecka. :-)To tylko dwa przykładowe wzory, po więcej zapraszamy na stronę Mulliculli. :-)

Zapraszamy także na stronę MMDadak Kraków na Facebooku - pojawiają się informacje na temat nowych promocji! :-)

2 komentarze:

  1. Jak dobrze, że w końcu gdzieś słychać o sensoryce! Już czas! :-)
    Matylda B.

    OdpowiedzUsuń
  2. A co jak dziecko jest pobudzone, bije, szczypie i nic nie pomaga?

    OdpowiedzUsuń